Blog > Komentarze do wpisu

Wielkanocne słodkości

Od wieków spośród wszystkich wielkanocnych słodkości jest tylko jedna królowa: polska baba! Pachniały nimi polskie dwory, a niektóre okazy liczyły sobie nawet pół metra wysokości. Przygotowywanie bab było wielkim świątecznym rytuałem, a nierzadko i powodem do domowych awantur ? bo gdy baba nie wyrosła, to nieszczęście w domu murowane.

Jeśli ktokolwiek na drodze udanym babom miałby stanąć, wnet się z gniewem pani domu mógł spotkać. Dlatego, gdy ciasto lądowało w piecu, nie wolno było głośno chodzić ani trzaskać drzwiami. Uszczelniano okna, likwidowano przeciągi. Znane były i takie praktyki, że po upieczeniu baby kołysało się delikatnie na poduszkach, by równo ostygały.

Babką nazywano ? zgodnie z tym, co pisał w swojej encyklopedii Zygmunt Gloger, znawca kultury staropolskiej, pewną postać garnka. Ale również istaniała "baba, inaczej babi kołacz", czyli "znane ciasto z pszennej mąki, wypiekane zwykle do święconego na Wielkanoc, a dawniej także i na Zielone Świątki. Baby zaprawiano szafranem, a miewały kształt zawoju tureckiego, wypiekane w formach glinianych lub miedzianych, albo w rondlach i formach papierowych. Te ostatnie miewają do dwóch stóp wysokości, zwane są podolskiemi". Znano babki parzone, migdałowe, "z razowego chleba i trójkolorowe (z ciasta białego, różowego i ciemnego)", zaś "drobna szlachta wypiekała baby w garnkach, które do wyjęcia ciasta trzeba rozbijać".

Wśród polskich bab, najbardziej znane są chyba te z szafranem, delikatnie przyprawione i bajecznie żółte oraz wysokie baby podolskie. Jak można przeczytać we wspomnieniach Jarosława Iwaszkiewicza, baby jadano nie tylko solo, ale także ukrojony kawałek smarowano masłem i spożywano z plastrem szynki.

Większość bab miała klasyczny kształt stożka (i "babskiej" spódnicy), ale była też tradycja pieczenia bab w specjalnych formach, które były równe i nie zwężały się ku górze, a im wyższa baba wyszła, tym lepiej.

Sam Słowacki do matki swojej specjalnie pisał z Paryża, by mu przysłała przepis "bab naszych, ale przepis bab prawdziwych, z szafranem i bez szafranu, z opisem, jak ma być piec gorący, kiedy je kłaść do pieca itp. Mają tu doskonałe cukierki i ciasta, ale ja zawsze o babach gadam, tak jak niegdyś Jan Śniadecki o paryskich brzoskwiniach ? więc się babom zachciało widzieć baby, wiedzą albowiem, że te ciasto żeńskiej płci nosi nazwisko".

Wszystko o świętach wielkanocnych

Ale wśród wielkanocnych słodkości, oprócz bab i mazurków, gości również pascha ? deser z bakalii i sera. W swojej najpopularniejszej wersji wywodzi się z Rosji. Może to być bądź ucierany twaróg ze śmietaną, cukrem i żółtkami, z dodatkiem bakalii bądź serek uwarzony z kwaśnego mleka, a następnie zmieszamy z cukrem, żółtkami i bakaliami. W obu przypadkach ser musi być dobrze oddzielony od serwatki, aby po schłodzeniu można było paschę wygodnie kroić.

Do tradycji wielkanocnych należą też torty różnorakie oraz to, czego w polskich domach podczas żadnych świątecznych uroczystości zabraknąć nie może ? serniki.

Garść sprawdzonych przepisów:

Babka kakaowa

Babka puchowa

Baba parzona

Babka piaskowa z makiem

Babka orzechowa

Babka piaskowa

Babka szafranowa

Babka budyniowa

Babka cytrynowa

Babka drożdżowa dla zapracowanych

Marcepanowy deser z brzoskwiniami

Pascha wielkanocna

Łatwy sernik wielkanocny

Tu znajdziesz więcej przepisów na wielkanocne słodkości.

Prześlij nam własne pomysły na pierogi. Jeśli jeszcze nie masz książki kucharskiej - załóż ją. To prostsze niż myślisz!

sobota, 21 lipca 2012, luksjapalecka8
Tagi: Wielkanocne

Polecane wpisy